Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2012, sygn. IPPB2/436-121/12-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-121/12-2/AF
Należy stwierdzić, iż darowizna środków pieniężnych, nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem fakt przekazania środków pieniężnych na Pana rzecz nie został udokumentowany ani dowodem ich przekazania na rachunek bankowy, ani też przekazem pocztowym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19.03.2012 r. (data wpływu 21.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie darowizny środków pieniężnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie darowizny środków pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 12.03.2012 r. Wnioskodawca w Urzędzie Skarbowym złożył Zgłoszenie SD-Z2, w którym poinformował urząd o otrzymaniu dwóch darowizn pieniężnych. Pierwszą darowiznę Wnioskodawca otrzymał 11.04.2007 r. na sumę 2.000 zł (dwóch tysięcy złotych) oraz drugą na sumę 50.000 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) Wnioskodawca otrzymał w dniu 08.10.2011 r. W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca dowiadywał się wcześniej w Urzędzie Skarbowym. Wszędzie mówiono o 6-cio miesięcznym okresie obowiązkowego zgłoszenia od dnia otrzymania darowizny, a także o przelaniu na konto bankowe lub przelewem pocztowym w wyniku czego Wnioskodawca miałby dowód wpłaty na jego konto. Ale, gdy Wnioskodawca mówił, że pieniądze zostały przekazane z ręki do ręki gotówką to mówiono o zapłaceniu podatku od tej darowizny. Faktycznie takie warunki trzeba spełnić, aby nie płacić podatku w grupie zerowej, o których jest mowa w ustawie. W czasie prowadzonych rozmów z pracownikami urzędów skarbowych (osobiście i przez telefon), gdy Wnioskodawca wspomniał, że siostra była wykonawcą woli żyjących rodziców (chcieli gotówkę na stół), żeby każdy z synów (trzech braci) otrzymał oficjalnie pieniądze w obecności całej rodziny. Urzędnicy mówili Wnioskodawcy o możliwości nie płacenia podatku, jeżeli jest akt notarialny Wnioskodawca z kolei mówił, ze takowy zapis w akcie notarialnym jest. Jest w nim spisana wola rodziców Wnioskodawcy, gdzie wg § 6 aktu notarialnego jest mowa, iż darczyńcy obciążają obdarowaną obowiązkiem wypłacenia ich synom Bogdanowi K., Krzysztofowi K., Tomaszowi K. w razie sprzedaży gospodarstwa rolnego po 1/4 części uzyskanej ceny. Dlatego też taki zapis był rozumiany przez rodziców Wnioskodawcy dosłownie, czyli wypłacenia pieniędzy do ręki. Ojciec Wnioskodawcy pomimo tłumaczeń ze strony Wnioskodawcy w tej sprawie, że tak nie można, nie chciał słuchać i żądał zabrania pieniędzy (jak nie to do pieca) Wnioskodawca wykonał wolę ojca, wziął gotówkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty