Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2012, sygn. IPPB2/436-575/11-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-575/11-2/MZ
W świetle powołanych przepisów, w przypadku nabycia nieruchomości obciążonej hipoteką, jak w niniejszej sprawie, obciążenie to stanowi ciężar w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W konsekwencji, wartość nieruchomości powinna być pomniejszona o kwotę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. W sytuacji, gdy hipoteka przewyższa wartość nieruchomości, obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej na rzecz Wnioskodawczyni darowizny udziału w nieruchomości w powyższej sprawie nie wystąpi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2011 r. (data wpływu 19.12.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nabycia na podstawie umowy darowizny udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu nabycia na podstawie umowy darowizny udziału w nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni Pani B. W. (dalej zwana Wnioskodawcą lub Obdarowaną) w dniu 7 grudnia 2011 r., zawarła umowę darowizny, na podstawie której nabyła wraz z mężem A. W. na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej i teściową M. W. własność nieruchomości położonej w Warszawie (dalej Nieruchomość). W wyniku zawarcia umowy darowizny Wnioskodawczyni i jej małżonek stali się współwłaścicielami Nieruchomości, na zasadzie małżeńskiej wspólności majątkowej, w 1/2 części a teściowa Wnioskodawczyni M. W. stała się współwłaścicielką nieruchomości w 1/2 części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty