Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2012, sygn. IPPB3/423-980/11-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-980/11-2/MS
Czy koszty wynagrodzeń pracowników wraz z narzutami poniesione zgodnie z umową o dofinansowanie, mogą stanowić koszty prac rozwojowych i podlegać rozliczeniu po zakończeniu projektu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.11.2011 r. (data wpływu 25.11.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów prac rozwojowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów prac rozwojowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka świadczy usługi w zakresie zarządzania flotą pojazdów, personelem mobilnym oraz monitorowaniem pojazdów. W związku z charakterem świadczonych usług Spółka musi dokładać wszelkich starań aby dostarczany przez nią klientom produkt spełniał wymogi najbardziej zaawansowanych technologii. W najbliższym czasie Spółka zamierza przystąpić do Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013; Wsparcie projektów celowych osi priorytetowej 1 oraz Badania rozwój nowoczesnych technologii. Projekt zakłada dofinansowanie kosztów projektu budowy nowej platformy aplikacji, w tym także wynagrodzeń pracowników Spółki zaangażowanych w pracę nad tym projektem wraz z narzutami. Integralną częścią umowy o dofinansowanie będzie szczegółowy harmonogram wydatków związanych z utworzeniem prototypów aplikacji, badaniem technologicznych możliwości platformy integracyjnej aplikacji, opracowaniem i testowaniem poszczególnych algorytmów modelowania i planowania oraz testowania prototypowej platformy. Dla Spółki nakłady poniesione na projekt będą rozpoznawane jako koszty prac rozwojowych. Podatkowo Spółka zamierza rozliczyć te koszty w oparciu o zapisy art. 15 ust. 4a pkt 2 lub pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; jednorazowo w roku ich ukończenia bądź poprzez odpisy amortyzacyjne po spełnieniu dodatkowych warunków określonych w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z warunkami dofinansowania Spółka zobowiązana będzie określać zaangażowanie pracowników jako procent etatu wynikający z wkładu pracy na realizację projektu z wyszczególnieniem wykonanych zadań.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty