Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2012, sygn. IPPB5/423-1132/11-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1132/11-4/AS
Czy koszty z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych z tytułu wykonywania czynności agencyjnych stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, w którym zaksięgowany został koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2011 r. (data wpływu 18.11.2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25.01.2012 r. (data nadania 25.01.2012 r., data wpływu 27.01.2012 r.) na wezwanie z dnia 19.01.2012 r. Nr IPPB5/423-1132/11-2/AS (data nadania 19.01.2012 r., data odbioru 24.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych wobec wykonywania czynności agencyjnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu należnych pośrednikom prowizji akwizycyjnych wobec wykonywania czynności agencyjnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca Spółka S.A. (zwana dalej: Towarzystwo) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności ubezpieczeniowe związane z oferowaniem i udzieleniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych w dziale - ubezpieczenia na życie. Towarzystwo oferuje klientom umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. W tym zakresie Towarzystwo zleca uprawnionym pośrednikom ubezpieczeniowym działającym na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym wykonywanie usług agencyjnych polegających na pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia na życie przez Towarzystwo oraz obsłudze już zawartych umów ubezpieczenia. Zdecydowana większość zawieranych umów ubezpieczenia na życie to umowy bezterminowe. Pośrednicy wykonują czynności faktyczne i czynności prawne mające na celu doprowadzenie do zawarcia przez Towarzystwo umów ubezpieczenia. Z tytułu wykonywanych usług pośrednictwa ubezpieczeniowego pośrednicy otrzymują wynagrodzenie w postaci prowizji naliczanych jako wskaźnik procentowy od kwoty składki otrzymywanej przez Towarzystwo od klienta, z którym zawarta została umowa ubezpieczenia na życie. Wynagrodzenie należne z tytułu wykonywania czynności agencyjnych za pierwszy rok trwania umowy ubezpieczenia, przy zawarciu której dany agent pośredniczył jest mu wypłacane przez Towarzystwo z góry w miesiącu następującym po miesiącu, w którym pośrednik doprowadził do zawarcia umowy ubezpieczenia z klientem pod warunkiem dokonania przez klienta wpłaty pierwszej składki ubezpieczeniowej i jej zaksięgowania przez Towarzystwo. Zarówno dla celów podatkowych, jak i rachunkowych, Towarzystwo wykazuje przychody ze składek ubezpieczeniowych na bazie składki należnej w danym okresie sprawozdawczym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty