Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2012, sygn. IBPP2/443-1206/11/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1206/11/BW
podatkiem VAT jako wyłączone ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 15 p. 1 w związku z art. 43 ust. 1 p. 38 ustawy czy zwolnione z tego podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 p. 38 ustawy oraz art. 43 ust .13 ustawy o VAT?
Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2011r. (data wpływu 8 listopada 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do opisanej we wniosku usługi faktoringu niewłaściwego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług do opisanej we wniosku usługi faktoringu niewłaściwego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka), którego celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego województwa prowadzi zgodnie z zapisami Statutu działalność polegającą między innymi na udzielaniu pożyczek małym i średnim podmiotom gospodarczym. Pożyczki przeznaczone są głównie na cele inwestycyjne realizowane przez przedsiębiorców. Kapitały funduszy pożyczkowych pochodzą w znaczącej części ze środków Unii Europejskiej przekazanych Wnioskodawcy w zarząd w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007-2013. W toku tej działalności Wnioskodawca stwierdził, że istnieje zapotrzebowanie MŚP na dostęp do środków obrotowych z krótszymi terminami spłaty niż to wynika z regulaminów udzielania pożyczek. W celu poszerzenia oferty kredytowej dla przedsiębiorców postanowiono o uruchomieniu przez Wnioskodawcę usług faktoringu niewłaściwego (niepełnego) - z regresem, które będą polegać na przejęciu niewymagalnych wierzytelności pieniężnych od faktoranta z zastrzeżeniem, że jeśli te wierzytelności nie zostaną spłacone przez dłużnika w terminie, faktorant - bez względu na przyczynę braku spłaty - będzie zobowiązany wobec Wnioskodawcy do zapłaty równowartości niespłaconej wierzytelności. Faktorant wejdzie w prawa wierzyciela, jednocześnie całe ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika będzie obciążać faktoranta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty