Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2012, sygn. IPTPP1/443-863/12-3/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-863/12-3/IG
Czy opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych położonych na terenie Gminy przez operatorów i przewoźników będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2012 r. (data wpływu 5 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat publicznoprawnych pobieranych przez Gminę oraz opodatkowania opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Poczynając od 1 stycznia 2013 r. Gmina będzie pobierała opłaty za korzystanie przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych. Wysokość ww. opłaty ustaliła Rada Gminy w uchwale w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych położonych na terenie gminy przez operatorów i przewoźników, wydanej na podstawie delegacji ustawowej zamieszczonej w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. Nr 5 z 2011 r. poz. 13). Na podstawie tej uchwały gmina będzie pobierać opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, których jest ona właścicielem lub bezpośrednio zarządzającym. Opłaty te będą stanowiły dochód gminy z przeznaczeniem m.in. na utrzymanie przystanków komunikacyjnych. Gmina zawrze z przewoźnikami umowy cywilno-prawne (nienazwane), określające szczegółowe zasady odpłatności za korzystanie z przystanków. Na ww. należności Gmina będzie wystawiać faktury VAT, w których ustalona stawka opłaty będzie traktowana jako cena brutto. Należności te będą wykazywane w deklaracji VAT- 7 jako sprzedaż opodatkowana stawką podstawową podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty