05.07.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.07.2012, sygn. IPTPB2/415-273/12-2/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-273/12-2/TS

Czy Wnioskodawca może odliczyć, w ranach ulgi rehabilitacyjnej, wydatki na zakup komputera dla niepełnosprawnej córki ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez Wnioskodawcę mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez Wnioskodawcę mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2011 r. Wnioskodawca zakupił komputer osobisty (laptop) dla niepełnosprawnej córki. Córka jest niepełnosprawna od urodzenia, obecnie ma 27 lat jest osobą z zespołem downa. Jest upośledzona umysłowo w stopniu znacznym. Od wczesnego dzieciństwa córki Wnioskodawca stara się wraz z żoną wszelkimi możliwymi sposobami wspomagać jej rozwój. Córka m. in. ukończyła Gimnazjum i Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Obecnie jest uczestnikiem zajęć rehabilitacyjnych i przysposabiających do pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Bierze czynny udział w zajęciach aktywizujących dla osób niepełnosprawnych, różnego rodzaju warsztatach, praktykach na stanowisku pracy itp., organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Uczestniczy w zajęciach logopedycznych oraz art - terapii. Ma zainteresowania plastyczne, muzyczne i fotograficzne. Zdobywa różne nagrody i wyróżnienia w tych dziedzinach. Bez ustawicznej rehabilitacji, wspomagania rozwoju oraz utrwalania nabytych umiejętności nastąpiłby regres rozwojowy w każdej dziedzinie życia, zarówno umysłowej jak i psycho - ruchowej. Przez wiele lat Wnioskodawca konstruował różne pomoce, wycinając, szyjąc, naklejając, kolorując obrazki itp., do nauki pisania, liczenia, czytania i mówienia (wada wymowy), postrzegania. Obecnie narzędziem powszechnie stosowanym w edukacji stał się komputer, który oferuje gotowe lub lepsze rozwiązania i pomoce. Stosowany jest zarówno w przedszkolu jak i w Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W przypadku córki komputer jest wykorzystywany jako pomoc w jej rozwoju. Obsługi komputera była uczona już w czasie nauki w gimnazjum, były to zajęcia obowiązkowe. Córka potrafi czytać i pisać, może komunikować się z innymi ludźmi poprzez internet co wspomaga jej rozwój społeczny. Córka korzysta i potrafi, obsługiwać programy edukacyjne adekwatne do jej poziomu w zakresie czytania, pisania, liczenia oraz w nauce początkowej języka angielskiego. Poprzez możliwość korzystania z komputera utrwala i rozwija umiejętności nabyte w poprzednich latach. Korzystanie z komputera umożliwia rehabilitację zaburzeń mowy i głosu poprzez nagrywanie i odtwarzanie swoich wypowiedzi, oraz słyszenie poprawnej wymowy podawanej przez lektora. Wielkim plusem korzystania z komputera jest możliwość bezproblemowego gromadzenia i katalogowania i odtwarzania w ciekawy sposób własnych prac fotograficznych z różnych miejsc, wycieczek itp. - fotografia jest jej wielką pasją. Córka posiada własny stary sprzęt fotograficzny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne