27.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.12.2012, sygn. ILPP5/443-28/12-4/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-28/12-4/PG

Zwolnienie od podatku VAT świadczonych zajęć z rytmiki i innych zajęć dodatkowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko FUNDACJI, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2012 r. (data wpływu 28 września 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług �jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (zwany także Fundacją) zgodnie z zapisami statutu prowadzi między innymi działalność w zakresie wychowania i edukacji na poziomie przedszkolnym. W związku z zapisami zawartymi w statucie Fundacji, organem nadzorującym fundację jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Zainteresowany realizuje swoje zadania zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Działalność Fundacji polega na prowadzeniu zajęć edukacyjnych w przedszkolach z zakresu języka angielskiego, rytmiki i innych zajęć dodatkowych. Rodzice dzieci z przedszkola podpisują indywidualne umowy z Wnioskodawcą na przeprowadzenie procesu kształcenia i zgodnie z zapisami umowy regulują co miesiąc opłaty na rzecz Fundacji za prowadzenie wybranych dla dziecka zajęć. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 nauczanie języka obcego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wątpliwości Zainteresowanego budzi jednak możliwość zwolnienia od podatku od towarów i usług prowadzonych przez niego zajęć z rytmiki i innych zajęć dodatkowych np. taniec, gimnastyka ogólna z elementami gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia te niezbędne są w realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego i zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 977) stanowią niezbędny element w procesie kształcenia w przedszkolach. W załączniku tym (Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego), Minister Edukacji wskazuje, iż podmioty realizujące kształcenie dzieci na poziomie przedszkolnym odpowiedzialne są m.in. za:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne