Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.650.2024.2.AG
Nieuznanie za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą działki będącej we współwłasności małżeńskiej oraz zastosowanie zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaży działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 9 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pana za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą działki nr 1, będącej we współwłasności małżeńskiej oraz zastosowania zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaży ww. działki.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 października 2024 r. (data wpływu 8 października 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, (…) (dalej: „Wnioskodawca”), prowadzi gospodarstwo rolne i jest czynnym podatnikiem VAT. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nigdy nie występował o wpis do CEiDG. Dnia 24 stycznia 2024 r. Wnioskodawca wraz z małżonką (…) nabył prawo własności do przedmiotowych gruntów z licytacji komorniczej do majątku objętego ustawową wspólnością majątkową. Nieruchomość ta położona jest w (…), powiat (…), województwo (…) i stanowi działkę gruntu rolnego nr 1 am 8 o powierzchni 0,1383 ha, zapisaną w księdze wieczystej Sądu Rejonowego w (…) o numerze KW (…). Wartość nieruchomości została wylicytowana za kwotę (…) zł (słownie: (…)), co zostało potwierdzone przez Sąd Rejonowy w (…) postanowieniem z dnia 10.11.2023 r., a uprawomocniło się dnia 18.11.2023 r. Kwota ta w całości została złożona na rachunek depozytowy Ministra Finansów. Nabyta działka rolna przed przystąpieniem do licytacji komorniczej była i jest obecnie działką rolną ujętą w planie zagospodarowania określona kodem MZ-MJ - zabudowa zagrodowa, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Z informacji znanych Wnioskodawcy, przedmiotowa działka była początkowo uprawiana przez poprzedniego właściciela, a następnie stała w ugorze. Po nabyciu działki została ona odchwaszczana chemicznie i zasiano na niej trawę, obecnie jest to łąka. Działka zakupiona została z zamiarem wykorzystania jej rolniczo. Grunt graniczy z siedliskami rodziny. Działka jest oddalona o około 200 metrów od głównego gospodarstwa rolnego oraz pozostałych gruntów rolnych Wnioskodawcy. Pomimo relatywnie krótkiej odległości (200 metrów), koszty związane z transportem i uprawą są znacznie wyższe, albowiem uprawa wymaga wielu zabiegów agrotechnicznych, takich jak orka, siew, opryski chemiczne, wałowanie, nawożenie, i bronowanie, które muszą być wykonywane na oddzielnym polu. Dodatkowo grunt nie jest połączony z resztą gruntów, co powoduje dodatkowe nawroty i ponadnormatywne zużycie paliwa, albowiem maszyny rolnicze zużywają 5-6 razy więcej paliwa niż samochody osobowe, to dodatkowo zwiększa koszty ewentualnej uprawy rolniczej. Wszystko to sprawiło, iż Wnioskodawca wraz z żoną podjęli decyzję o sprzedaży przedmiotowej działki. Działka obecnie jest łąką, nie posiadała i nie posiada żadnych przyłączy, nie jest ogrodzona. Działka nie posiada żadnych pozwoleń ani też warunków zabudowy. Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzieć czy nabywający będzie ją dalej uprawiał rolniczo. Wnioskodawca planuje więc sprzedaż gruntu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty