24.09.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2012, sygn. ILPP1/443-605/12-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-605/12-4/AW

Obowiązek odprowadzenia podatku należnego w związku z otrzymanym odszkodowaniem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z otrzymanym odszkodowaniem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku odprowadzenia podatku należnego w związku z otrzymanym odszkodowaniem. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 września 2012 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina w roku 2012 otrzymała odszkodowanie od Skarbu Państwa za grunty przejęte pod budowę drogi ekspresowej.

Wojewoda w drodze decyzji administracyjnych stwierdził nabycie z mocy prawa przez Skarb Państwa prawa własności nieruchomości położonych na terenie Gminy, a stanowiących dotychczas własność Gminy. Inwestycja ta, jest zadaniem rządowym, realizowanym przez Generalną Dyrekcję i Gmina zobowiązana była przekazać nieruchomości przeznaczone na budowę drogi ekspresowej. Działki, których dotyczyły Decyzje Wojewody, to nieruchomości niezabudowane: grunty rolne, rowy, lasy, łąki, drogi dojazdowe do pól, część dróg komunikacyjnych gruntowych i częściowo utwardzonych oraz drogi gruntowe. Działki te były wcześniej objęte ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jako działki rolnicze, rowy, nieużytki i drogi. Najczęściej były to nieruchomości niezabudowane inne niż budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Z chwilą podjęcia decyzji o budowie drogi ekspresowej i zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Gmina wyznaczyła działki na drogę. Następnie Wojewoda na podstawie decyzji stwierdzał nabycie nieruchomości przez Skarb Państwa oraz ustalił odszkodowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne