21.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2012, sygn. ILPP1/443-1457/11-6/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1457/11-6/NS

Wyłączenie od opodatkowania podatkiem od towarów i usług podziału Spółki przez wydzielenie oraz obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2011 r. (data wpływu 18 listopada 2011 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012 r.) oraz z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług podziału Spółki przez wydzielenie oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług podziału Spółki przez wydzielenie oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 26 stycznia 2012 r. (data wpływu 30 stycznia 2012 r.) oraz z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 13 lutego 2012 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe, uszczegółowienie pytania oraz własne stanowisko.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (zwana dalej Wnioskodawca) jest spółką prowadzącą działalność handlową hurtową i detaliczną. Zgodnie ze strukturą organizacyjną wyodrębnione zostały trzy piony: dystrybucji, magazynowania i administracji, a w nich poszczególne działy, m. in. działy: sprzedaży hurtowej oraz sprzedaży detalicznej z siecią ponad 80 punktów handlowych. Od wielu lat Spółka prowadzi ewidencję księgową w podziale na piony i działy. W drodze sprawozdawczości wewnętrznej Wnioskodawca ustala dla nich odrębnie przychody, koszty i wynik finansowy, przy czym pion administracji obsługuje pion magazynowania oraz hurt i detal w zakresie serwisu IT, usług księgowych i podatkowych, usług kadrowych oraz administrowania majątkiem. Ewidencja księgowa jest prowadzona w sposób pozwalający na przypisanie każdemu wyodrębnionemu w strukturach organizacyjnych spółki zespołowi składników majątkowych określonych wskaźników finansowych, w tym zwłaszcza przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań realizowanych przez ten zespół. Dla celów zarządczych Spółka sporządza odrębne rachunki zysków i strat oraz bilanse dla działalności detalu i hurtu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne