Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2012, sygn. ITPP2/443-1284/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1284/12/RS
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury wystawionej na obojga małżonków.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury wystawionej na obojga małżonków - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury wystawionej na obojga małżonków.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Małżonkowie pozostający w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej dokonują zakupu lokalu użytkowego wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości gruntowej oraz we współwłasności części budynku przeznaczonej do wspólnego korzystania przez wszystkich właścicieli. Pani wraz z mężem będzie współwłaścicielem lokalu użytkowego na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Środki na zakup lokalu będą pochodziły częściowo z wkładu własnego środków z majątku wspólnego małżonków, a częściowo z zaciągniętej wspólnie z mężem, bankowej pożyczki hipotecznej udzielonej na dowolny cel. Lokal będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez Panią indywidualnej działalności gospodarczej. W lokalu tym będzie znajdowała się siedziba firmy. Lokal użytkowy zostanie wprowadzony do rejestru środków trwałych. Jako osoba fizyczna prowadzi Pani indywidualną działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Mąż jest zatrudniony na zasadzie powołania i nie prowadzi działalności gospodarczej. Faktura VAT dokumentująca zakup lokalu użytkowego będzie wystawiona na nabywców lokalu, tj. Panią - podatnika podatku od towarów i usług i męża. Przedmiotowy lokal nabyty zostanie od podatnika tego podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty