30.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2012, sygn. ITPB3/423-424/12/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-424/12/AM

Czy koszty produkcji testowej, w tym m.in. koszty surowców wydanych na produkcję testową, koszty wynagrodzeń wraz z narzutami powiększają wartość początkową maszyny?Czy przychody osiągane ze sprzedaży pełnowartościowych i niepełnowartościowych wyrobów pozyskanych z produkcji testowej pomniejszą wartość początkową środka trwałego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 2 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości początkowej środka trwałego:

  • jest nieprawidłowe w części odnoszącej się do momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów kosztów produkcji testowej;
  • jest prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji do przychodów podatkowych przychodów ze sprzedaży wyrobów wytworzonych w toku produkcji testowej.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2012 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wartości początkowej środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność produkcyjną wyrobów higienicznych. Aktualnie, w ramach inwestycji, trwa montaż maszyny produkcyjnej. Zanim zostanie podpisany protokół odbioru dla dostawcy sprzętu Wnioskodawca przeprowadza produkcję testową, aby stwierdzić czy jakość wyrobów oraz parametry wydajnościowe są zgodne ze specyfikacją zawartą w umowie dostawy. W związku z tym, że rezultaty jakościowe oraz wydajnościowe mogą być dalekie od oczekiwanych, produkcja testowa może trwać znaczny okres czasu. W tym czasie ponoszone są koszty wspomnianej produkcji testowej, w tym m.in. koszty surowców, koszty wynagrodzeń wraz z narzutami pracowników obsługujących produkcję na testowanej maszynie. W związku z testami powstają pełnowartościowe i niepełnowartościowe produkty, które mogą być przez Spółkę sprzedawane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne