Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2012, sygn. ITPP3/443-122/12/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-122/12/JK
Zwolnienie od akcyzy w przypadku stosowania systemu EU ETS.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2012 r. (data wpływu 25 maja 2012 r.) uzupełnione pismem z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 19 czerwca 2012 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 maja 2012 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest producentem olejów roślinnych oraz margaryn. Produkty te są sprzedawane różnym odbiorcom, między innymi, do sieci handlowych ale także firmom, które wykorzystują olej do produkcji biopaliw. W latach 2008-2010 Spółka przeprowadziła strategiczną inwestycję polegającą na budowie nowoczesnej linii technologicznej do przerobu rzepaku i produkcji olejów roślinnych. Wskazane działania przyczyniły się zwiększenia zdolności przerobowej surowca, a także zmniejszenia zużycia pary i energii w przeliczeniu na tonę przerabianych nasion. Podstawowym czynnikiem grzewczym w procesach technologicznych jest para wodna, dla której nośnikiem energetycznym jest spalany w kotle miał węglowy, będący w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym wyrobem akcyzowym klasyfikowanym do pozycji CN 2701. Uruchomienie nowej technologii doprowadziło do osiągnięcia w Spółce korzystnych parametrów technologicznych, w tym poziomu zużycia węgla na tonę przerobionego surowca, co przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Para wodna wykorzystywana jest do celów niezbędnych w procesie produkcji oraz grzewczych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka prowadzi a także zamierza prowadzić dalsze działania dotyczące ochrony środowiska w związku z posiadaniem kotłowni węglowej. Spółka uczestniczy w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS), posiada obowiązujące zezwolenie wydane w drodze decyzji administracyjnej przez właściwe organy administracji. Instalacje eksploatowane przez Spółkę zostały uwzględnione w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. Nr 202, poz. 1248). Średnioroczna liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla określona została dla Spółki w załączniku nr 3 do cytowanego rozporządzenia. Spółka posiada aktywne rachunki rozliczeniowe prowadzone przez Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji w Krajowym Rejestrze Uprawnień do Emisji dla instalacji - Kotłownia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ministra Środowiska w sprawie sposobu monitorowania wielkości emisji substancji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji, Spółka przeprowadza przez uprawnionego audytora do 31 marca każdego roku roczną weryfikację wielkości emisji dwutlenku węgla za rok poprzedni z zarejestrowanej w systemie (ETS) instalacji. Przeprowadzone dotychczas weryfikacje potwierdziły prawidłowe ustalenie przez Spółkę wielkości rocznej emisji CO2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty