30.05.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2012, sygn. ITPB1/415-276/12/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-276/12/MR

Zakres kwalifikacji podatkowej, konieczności ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz zaliczek na podatek odnośnie przychodów ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2012 r. (data wpływu 12 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji podatkowej, konieczności ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz zaliczek na podatek odnośnie przychodów ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji podatkowej, konieczności ewidencjonowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz zaliczek na podatek odnośnie przychodów ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem. Wnioskodawca wybrał metodę opodatkowania dochodów wg stawki liniowej oraz kwartalny sposób wpłacania zaliczek. Dotychczasowa działalność polegała głównie na usługach: udzielaniu konsultacji dot. systemów informatycznych; parametryzacji i dostosowywaniu systemów do potrzeb klientów; wykonywaniu analiz funkcjonalnych i technicznych; szkoleniu użytkowników. W niewielkim stopniu polegała ona także na modyfikowaniu funkcjonalności systemów informatycznych poprzez dokonywanie zmian w kodach źródłowych i tworzeniu nowych podprogramów. W przyszłości Wnioskodawca zamierza w większym stopniu rozwinąć tę ostatnią formę działalności. Programy tworzone przez Wnioskodawcę będą nosiły znamiona utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Potencjalni nowi klienci Wnioskodawcy (osoby prawne, mające siedzibę zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami) bezwzględnie wymagają, aby w ramach sprzedaży kody źródłowe programów były im przekazane wraz z przeniesieniem całości praw majątkowych do tychże programów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne