17.02.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2012, sygn. ITPP1/443-1609/11/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1609/11/AJ

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2011 r. (data wpływu 30 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W złożonym wniosku do niego przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dom Pomocy Społecznej jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego. Wszystkie dochody uzyskane z odpłatności za pobyt, odprowadzane są do jednostki nadrzędnej. Zapłata za świadczone przez DPS usługi następuje wyłącznie w formie przelewu na rachunek bankowy Domu. Prowadzona jest ewidencja i istnieją dowody dokumentujące transakcje za świadczone przez dom usługi, tj. opłaty za pobyt mieszkańców są faktury wystawiane do dnia 10. każdego miesiąca dla poszczególnych instytucji GOPS, MOPS, tytuł przelewu świadczenia przekazywanego przez ZUS i KRUS zawiera numer świadczenia i nazwisko mieszkańca, którego dotyczy. W związku z tym, iż kwota świadczeń przekazywanych przez ZUS nie jest tożsama z zapisem art. 61 ustawy o pomocy społecznej, DPS prowadzi dodatkowe rozliczenia z mieszkańcami w przypadku zwrotu nadpłat i uzupełnień za pobyt za pośrednictwem rachunków bankowych dochodów i depozytów mieszkańców. Z dowodów dokumentujących te transakcje wynika jakiej konkretnie osoby dotyczyła transakcja, w jakiej wysokości oraz jakiej usługi. Dom nie dokonywał ewidencji przedmiotowych usług za pomocą kasy rejestrującej przed dniem 1 stycznia 2011 r. Obroty z tytułu odpłatności za pobyt mieszkańców w 2010 r. to kwota 911.545,56 zł. W DPS funkcjonuje kasa wydzielone pomieszczenie okratowane, wyposażone w kasę pancerną, gdzie prowadzona jest obsługa kasowa wydatków, depozytów oraz ZFŚS. W raportach sporządzanych osobno dla: wydatków, depozytów ujmowane są na bieżąco wszystkie rozchody i wpływy gotówki. Przy czym do kasy depozytowej wpływają tylko i wyłącznie świadczenia do dyspozycji mieszkańca (30%), dostarczane przez listonosza.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne