Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2012, sygn. ITPB1/415-16/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-16/12/WM
Czy stratę z tytułu kradzieży gotówki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu kradzieży gotówki - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty z tytułu kradzieży gotówki.
W przedmiotowym wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa finansowego. W ramach tej działalności zawarł umowę na prowadzenie agencji banku. W dniu 17 sierpnia 2011 r. z oddziału banku odebrał zasiłek dla agencji, tj. gotówkę, na co posiada kserokopię wydruku wypłaty z banku. Gotówkę o różnych nominałach i banknotach oraz pieczątkę nagłówkową agencji Wnioskodawca niósł w torbie. Transport gotówki wykonywał osobiście samochodem osobowym, którego jest właścicielem. Transport gotówki rozpoczął z parkingu przed oddziałem banku. Po przebyciu ok. 500 m zorientował się, że coś dziwnego dzieje się z samochodem, słyszał dziwne dźwięki, buczenie. Nie zatrzymywał się i kontynuował jazdę. Po przejechaniu dalszych kilkuset metrów postanowił zmienić trasę przejazdu i sprawdzić co się stało z samochodem. Wjechał w inną ulicę i zatrzymał się na parkingu przed kamerą sklepu. Po zatrzymaniu samochodu okazało się, że tylne koło prawe (od strony pasażera) nie ma powietrza. Wnioskodawca wymienił koło i kontynuował jazdę do miejsca przeznaczenia, tj. agencji banku. Po przybyciu na miejsce stwierdził brak torby z gotówką podjętą z banku. Wrócił więc na miejsce, w którym wymieniał koło i sprawdził, czy nie zostawił torby w miejscu wymiany opony lub może wypadła z samochodu. Torby jednak nie było. Po sprawdzeniu nagrania z kamery zewnętrznej monitoringu sklepu okazało się, że został okradziony podczas zmiany koła. Sprawcy obserwowali Wnioskodawcę już w banku jak pobierał zasiłek dla agencji. W zaparkowanym przed bankiem samochodzie przebili oponę (posiada zdjęcie opony) i kontynuowali jazdę za Wnioskodawcą, czekali kiedy się zatrzyma w celu wymiany koła. Kamera monitoringu zarejestrowała, że przy zmianie koła Wnioskodawca był obserwowany przez kilku sprawców (2 lub 3), którzy przechodzili obok samochodu i zaglądali przez szyby do środka gdzie jest torba. W tym czasie Wnioskodawca zajęty był wymianą koła. Podczas wymiany koła, przez dłuższą chwilę, Wnioskodawca rozmawiał ze spotkanym przypadkowo znajomym. Kiedy był pochylony i dokręcał koło, sprawca podszedł z lewej strony samochodu i pochylony otworzył tylne lewe drzwi, zabrał gotówkę i pieczątkę, i spokojnie oddalił się. Torba znajdowała się na tylnym siedzeniu i przykryta była matą, na której stało dużo ciężkich rzeczy (wiadra, skrzynka z narzędziami) wyjętymi z bagażnika, aby wyjąć koło zapasowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty