Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2012, sygn. ITPP1/443-16/12/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-16/12/AT
Zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach kontraktu menedżerskiego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2011 r. (data wpływu 4 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach kontraktu menedżerskiego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 stycznia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach kontraktu menedżerskiego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Począwszy od 1 stycznia 2012 r. zamierza Pan zawrzeć kontrakt menedżerski, ze spółką z o.o., którego przedmiotem będzie zarządzanie jednostką organizacyjną spółki, tj. drukarnią, w ramach pełnionej funkcji dyrektora. Bez względu na powyższe, w 2012 r. będzie Pan również prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczył usługi doradztwa. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
Kontrakt menedżerski będzie regulował, w szczególności:
- zakres obowiązków;
- wysokość miesięcznego wynagrodzenia;
- termin płatności wynagrodzenia;
- okres wypowiedzenia;
- minimalny wymiar dyspozycyjności menedżera;
- zakaz konkurencji;
- obowiązek zachowania poufności.
Kontrakt menedżerski będzie również regulował kwestię Pana odpowiedzialności wobec spółki, analogicznie do zasad wynikających z Kodeksu pracy (art. 119), tj. będzie Pan ponosił odpowiedzialność wobec spółki do wysokości kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia netto należnego Panu. W przypadku, gdy szkoda powstanie z Pana winy umyślnej, odpowiedzialność za szkodę będzie pełna. Kontrakt menedżerski natomiast nie zawiera postanowień regulujących Pana odpowiedzialność wobec osób trzecich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty