Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2011, sygn. IPPP3/443-564/11-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-564/11-2/KC
Miejsce świadczenia usług logistycznych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.04.2011r. (data wpływu 13.04.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług logistycznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.04.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług logistycznych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca), będąca czynnym podatnikiem VAT, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz kontrahentów mających siedzibę na terytorium innych niż Polska państw członkowskich Unii Europejskiej zarejestrowanych dla celów podatków od wartości dodanej w kraju siedziby. Część kontrahentów Wnioskodawcy jest zarejestrowana w Polsce dla celów podatku VAT. Niemniej jednak, kontrahenci ci nie zatrudniają na terenie Polski pracowników oraz nie posiadają zaplecza technicznego, a więc nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności w rozumieniu przepisów o VAT.
Na podstawie umowy zawartej z kontrahentami Spółka zobowiązana jest do świadczenia usług związanych z obsługą logistyczną obejmujących w szczególności: przyjęcie dostarczonych towarów do centrum dystrybucyjnego (w niektórych sytuacjach także obsługę celną związaną z dopełnieniem formalności celnych), kontrolę ilościową i jakościową otrzymanych towarów, czasowe przechowywanie towarów należących do kontrahentów, pakowanie, kompletowanie i konfekcjonowanie towarów, przygotowywanie towarów do transportu, organizowanie transportu towarów z centrum dystrybucyjnego do wskazanych przez kontrahentów miejsc docelowych (organizacja transportu odbywa się głównie poprzez zlecanie transportu profesjonalnym firmom transportowym - kontakt z przewoźnikiem, bieżącą kontrolę nad transportem), przygotowywanie dokumentacji przewozowej oraz ubezpieczanie towarów na czas transportu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty