08.12.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.12.2011, sygn. ILPB3/423-429/11-3/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-429/11-3/MM

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów związanych z rozliczeniem instrumentów pochodnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 01 września 2011 r. (data wpływu 08 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów związanych z rozliczeniem instrumentów pochodnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 września 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 07 grudnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów związanych z rozliczeniem instrumentów pochodnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i handlu różnego rodzaju sprzętu AGD. Część zarówno sprzedaży, jak i zakupów Spółki dokonywana jest w walutach obcych, co wiąże się z występowaniem ryzyka walutowego po stronie Spółki.

W celu zabezpieczenia tego ryzyka, Spółka wykorzystuje m.in. instrumenty pochodne w formie kontraktów forward. Zabezpieczana w ten sposób jest przede wszystkim sprzedaż produktów i towarów oraz zakupy towarów. Niektóre z kontraktów forward mają charakter rzeczywisty - rozliczane są poprzez faktyczną dostawę waluty po ustalonym kursie (rozumianą jako dostawa przez bank w przypadku kontraktu na zakup waluty lub dostawa przez podatnika - w przypadku kontraktu na sprzedaż waluty); część kontraktów ma natomiast charakter nierzeczywisty - rozliczana jest jedynie w kwocie netto - tzn. wynikiem na transakcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne