Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2011, sygn. ILPP1/443-1202/11-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1202/11-2/NS
Czy w odniesieniu do momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia przez Spółkę na rzecz jej kontrahentów usług stałej obsługi rachunkowo-księgowej, będzie miał zastosowanie przepis art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) ustanawiający wyjątek od zasady ogólnej określonej w art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2011 r. (data wpływu 9 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług rachunkowo-księgowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług rachunkowo-księgowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie umów, zawieranych z klientami na czas nieoznaczony, świadczy usługi stałej obsługi rachunkowo - księgowej, polegające w szczególności na: dokonywaniu na podstawie dowodów księgowych zapisów zdarzeń w księgach rachunkowych w ujęciu chronologicznym i systematycznym; prowadzeniu ksiąg podatkowych i innych ewidencji podatkowych oraz udzielaniu doradztwa w tym zakresie; sporządzaniu i korygowaniu zeznań i deklaracji podatkowych, deklaracji i zgłoszeń do ZUS oraz udzielaniu doradztwa w tym zakresie; sporządzaniu sprawozdań finansowych, list płac dla pracowników, rejestrów VAT, przygotowywaniu przelewów do banków, ZUS i Urzędu Skarbowego; udzielaniu wyjaśnień interpretacyjnych; segregowaniu, kopiowaniu, gromadzeniu i przechowywaniu dowodów księgowych i pozostałej dokumentacji. W związku ze świadczeniem ww. usług Spółce przysługuje wynagrodzenie, którego wysokość jest dokumentowana w wystawianych kontrahentom fakturach VAT. Faktury wystawiane są ostatniego dnia każdego miesiąca, za jaki usługi te są wykonywane. W zależności od obowiązujących umów termin płatności wynagrodzenia należnego Spółce ustalony został najczęściej na 7 lub 14 dni od daty wystawienia faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty