Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2011, sygn. ILPP2/443-1090/11-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1090/11-2/MN
Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług, oraz w zakresie dokumentowania świadczonych usług za pomocą faktur VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:
- jest prawidłowe w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług,
- jest nieprawidłowe w zakresie dokumentowania świadczonych usług za pomocą faktur VAT.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług oraz dokumentowania świadczonych usług za pomocą faktur VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Bank prowadzi działalność, której statutowym przedmiotem jest m.in. prowadzenie rachunków bankowych oraz przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych, tj. świadczenie usług w zakresie prowadzenia rachunków pieniężnych, transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, tj. usług korzystających ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 Ustawy o VAT. Bank zawarł z Kontrahentem umowę o współpracy w zakresie obsługi doładowań kont telefonów komórkowych pre-paid za pośrednictwem systemu transakcyjnego Banku. Na podstawie tej umowy, Bank umożliwi swoim Klientom, za pośrednictwem systemu transakcyjnego Banku, zapłatę dla Kontrahenta za zlecenie usługi doładowania telefonów komórkowych realizowanej za pomocą Platformy A, tj. systemu komputerowego znajdującego się na serwerach Kontrahenta i stanowiącego jego własność. Na podstawie umowy zawartej z Kontrahentem i w oparciu o umowy zawarte z Klientami Banku, Bank będzie dokonywał transferu środków pieniężnych z rachunku Klienta, dla którego Bank prowadzi rachunek i świadczy usługę Banku Internetowego na rachunek Kontrahenta tytułem płatności za doładowanie telefonów komórkowych. Zapłata za usługę doładowania będzie wpływać na prowadzony przez Bank rachunek rozliczeniowy, którego posiadaczem jest Kontrahent. Zgodnie z § 7 umowy, Bankowi przysługuje wynagrodzenie za obsługę pojedynczych płatności za transakcję zakupu usługi doładowania. Bank będzie potrącał należną mu prowizję, każdorazowo z kwot pobranych płatności za transakcję zakupu usługi doładowania wpłacanych na konto rozliczeniowe Kontrahenta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty