02.09.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2011, sygn. ILPP2/443-894/11-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-894/11-2/EN

Czy w świetle obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. stanu prawnego oraz po zmianach wprowadzonych od 1 kwietnia 2011 r., Spółka może dokonywać pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług przekazywanych nieodpłatnie związkom zawodowym w ramach podpisanych umów i czy tego rodzaju świadczenia podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika oraz nieodpłatnego przekazania usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika oraz nieodpłatnego przekazania usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na mocy umowy zawartej przez Wnioskodawcę (Spółkę) z organizacjami związkowymi w sprawie wzajemnych zobowiązań stron zakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników zatrudnionych przez Spółkę, Spółka zapewnia związkom zawodowym pomieszczenia biurowe wraz z wyposażeniem i mediami. Obowiązek tego typu świadczeń został nałożony na Pracodawcę (Spółkę) przez przepisy ustawy o związkach zawodowych, tj. art. 33 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854). Ponadto Pracodawca (Spółka) przyznaje związkom zawodowym roczny limit kosztów na usługi telekomunikacyjne, usługi transportowe, materiały biurowe, usługi ksero, prenumeraty, delegacje, opłaty pocztowe oraz organizację spotkań integracyjnych dla pracowników Spółki. Kwotę rocznego czynszu Pracodawca (Spółka) potrąca od kwoty przyznanego limitu kosztów. Kwestie jakiego rodzaju pomieszczenia oraz kwota rocznego limitu na świadczenia przyznane związkom zawodowym zostały określone w umowie zawartej pomiędzy związkami zawodowymi a Pracodawcą (Spółką). W przypadku przekroczenia przez związek zawodowy rocznych limitów, Pracodawca (Spółka) wystawi dokument obciążający związek na kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą wykonaną, a kwotą wynikającą z przyjętych limitów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne