24.11.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2011, sygn. ITPP1/443-1195/11/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1195/11/JJ

Opodatkowanie usług sklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 55.90.19.0.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia z dnia 22 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług sklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 55.90.19.0 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług sklasyfikowanych wg PKWiU do grupowania 55.90.19.0.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który świadczy usługi medyczne tj. kompleksową diagnostykę, leczenie i rehabilitację. Statutową działalnością Szpitala jest świadczenie usług medycznych dla pacjentów. Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 18 ustawy jeżeli celem usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, poprawa oraz przywracanie zdrowia, podlegają one zwolnieniu od podatku VAT. W Szpitalu obowiązuje odpłatność za korzystanie z pokoju hotelowego (bez wyżywienia) przez matkę lub opiekuna dziecka hospitalizowanego w oddziałach: dziecięcym, chirurgii dziecięcej i obserwacyjno-zakaźnym. Personel oddziału informuje rodziców o możliwości przebywania przy łóżku dziecka, bez konieczności korzystania z pokoju hotelowego. Opłat za korzystanie z pokoju hotelowego nie wnoszą matki karmiące dziecko wyłącznie piersią. Nie wpisuje się w kartach pacjenta zalecenia, odnoszącego się do konieczności obecności przy chorym dziecku osób towarzyszących. Wolę pobytu przy dziecku wyraża rodzic lub opiekun osobiście, a Szpital mu ten pobyt ułatwia. W 2010 roku Szpital wystąpił z zapytaniem do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług Urzędu Statystycznego w Łodzi do jakiej grupy usług należy zakwalifikować wyżej wymienione świadczenia. W odpowiedzi uzyskał informację, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługa umożliwiania pobytu rodziców w szpitalu, w którym przebywa chore dziecko (nocleg na łóżku, możliwość skorzystania z łazienki i WC, bez zapewnienia wyżywienia), mieści się w grupowaniu PKWiU 55.90.19.0 pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem, gdzie indziej niesklasyfikowane opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług. Zauważyć należy, że w świetle interpretacji indywidualnej ILPP1/443-144/11-2/MS z dnia 27 kwietnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdza, że ww. usługa pozwala na zapewnienie dziecku objętemu opieką szpitalną lepszego komfortu psychicznego podczas leczenia co pomaga w terapii i stoi na stanowisku, że usługi zakwaterowania osób towarzyszących pacjentom (dzieciom) w hospitalizacji wykonywane przez zakład opieki zdrowotnej korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 18 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne