15.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2011, sygn. ITPB3/423-196b/11/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-196b/11/DK

Zakres ustalenia wartości początkowej wnoszonych do Spółki składników majątku w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2011 r. (data wpływu 14 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego uzupełnionym w dniu 8 lipca 2011 r. dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wnoszonych do Spółki składników majątku w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełniony w dniu 8 lipca 2011 r. w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej wnoszonych do Spółki składników majątku w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, do której osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz jej małżonek zamierzają wnieść aport w postaci przedsiębiorstwa, ewentualnie przedsiębiorstwa z wyłączeniami, które jednak nie pozbawią wnoszonego zespołu składników majątkowych charakteru przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, którzy mają zostać udziałowcami Wnioskodawcy. Formalnie przedsiębiorstwo jest prowadzone wyłącznie przez jednego z małżonków (tylko on jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej). Wkład w postaci przedsiębiorstwa ma zostać wniesiony do dnia 31 grudnia 2011 r. W skład przedsiębiorstwa będą wchodzić takie składniki majątkowe jak: nazwa przedsiębiorstwa, prawo własności rzeczy ruchomych, w tym środków trwałych (np. pojazdy mechaniczne, sprzęt budowlany, sprzęt RTV i AGD, meble), prawo używania określonych składników majątkowych na podstawie umów cywilnoprawnych, zapasy, wierzytelności i środki pieniężne, licencje, a także prawo do zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym znaku towarowego, na który udzielono przedsiębiorcy zamierzającemu wnieść wkład w postaci przedsiębiorstwa do Wnioskodawcy prawo ochronne. Prawo ochronne do znaku towarowego nigdy nie było przez tego przedsiębiorcę amortyzowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne