Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2011, sygn. ITPB2/436-229/10/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-229/10/TJ
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko czynności wskazane w art. 1 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2010 r. (data wpływu 10 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie przedmiotu opodatkowania.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. (portal internetowy) pośredniczy za pomocą Internetu w promocji sprzedaży usług pomiędzy kupującymi (użytkownikami) a sprzedającymi (partnerami). Grupowe zakupy danej usługi/towaru zapewniają użytkownikom możliwość dokonania transakcji po znacznie obniżonych cenach. Partnerzy zobowiązują się do wykonania usług na rzecz użytkowników, na podstawie oryginału specjalnego kuponu, wydawanego przez portal i przedstawionego przez użytkowników w terminie określonym w umowach z partnerami. Użytkownicy deklarują zakup na stronie internetowej portalu poprzez naciśnięcie przycisku kup teraz i wyrażenie zgody na pobranie kwoty pieniężnej z karty płatniczej lub przelanie tej kwoty drogą przelewu elektronicznego, równoważnej cenie usługi. Po dokonaniu płatności użytkownicy otrzymują odpowiedni kupon drogą elektroniczną. Środki wpłacane przez użytkowników wpływają na konto Portalu za pośrednictwem S.A. Tytułem wynagrodzenia Portal pobiera od partnerów prowizję. Prowizja netto liczona jest jako umówiony procent od łącznej wartości wszystkich usług kupionych za pośrednictwem strony portalu i wykorzystanych przez użytkowników. Kwota jest powiększana o podatek VAT. Środki na rzecz wykonania usług przez parterów na podstawie kuponu Portal przekazuje do partnera w dwóch ratach:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty