Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2010, sygn. ILPP2/443-1293/10-3/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1293/10-3/EWW
Podatek od towarów i usług w zakresie nabycia towarów od podatnika ze Szwajcarii, powstałego z tego tytułu obowiązku podatkowego, określenia podstawy opodatkowania oraz informacji podsumowującej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2010 r. (data wpływu 10 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nabycia towarów od podatnika ze Szwajcarii, powstałego z tego tytułu obowiązku podatkowego, określenia podstawy opodatkowania oraz informacji podsumowującej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nabycia towarów od podatnika ze Szwajcarii, powstałego z tego tytułu obowiązku podatkowego, określenia podstawy opodatkowania oraz informacji podsumowującej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca, zarejestrowany dla celów VAT oraz dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce, będzie nabywał towary od podmiotu z siedzibą w Szwajcarii (zarejestrowanego jednocześnie dla celów lokalnego podatku od wartości dodanej oraz dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech).
Towary będą transportowane ze Szwajcarii, następnie w Austrii będą dopuszczane do obrotu na terytorium UE przez przedstawiciela podatkowego - ang. fiscal agent, działającego w imieniu dostawcy towarów, w dalszej kolejności będą transportowane do Polski. Transport odbywać się będzie na warunkach lncoterms DDP (delivery duty paid). W praktyce więc Spółka będzie nabywać prawo do rozporządzania towarami jak właściciel dopiero w momencie, kiedy towary znajdą się w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty