Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.638.2024.3.MG
Moment powstania obowiązku podatkowego na mocy art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. d.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 25 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 25 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego na mocy art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. d ustawy dla usług świadczonych przez kuratora sądowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 grudnia 2024 r. (wpływ 16 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pani działalność w zakresie doradztwa podatkowego oraz działalności prawniczej. W (…) r. została Pani wpisana na listę kuratorów sądowych, prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego, wyznaczanych na podstawie art. 42 k.c., tzn. dla osób prawnych, które pozbawione są organu reprezentacji (zarządu). Czynności kuratorskie są dodatkowym źródłem Pani zarobkowania. Nadal czynności z zakresu PKD działalności gospodarczej są przez Panią prowadzone.
Jest Pani wyznaczana do pełnienia funkcji kuratora postanowieniem Sądu – Wydziału Gospodarczego KRS. Zakres umocowania kuratora określony jest w wydanym przez Sąd zaświadczeniu. Przede wszystkim obowiązkiem kuratora jest dążenie do zwołania zgromadzenia osoby prawnej i doprowadzenie do wyłonienia członka/członków zarządu, a ponadto (choć nie zawsze) do reprezentowania osoby prawnej w trakcie toczących się postępowań podatkowych, administracyjnych lub egzekucyjnych. Możliwe jest również wyznaczenie umocowania do reprezentowania osoby prawnej w toczącym się postępowaniu sądowym, choć faktycznie Pani nie miała jeszcze takiej sytuacji.
Sąd, który ustanowił kuratora, przyznaje mu na jego żądanie stosowne wynagrodzenie, które pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator był ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora. Posiada Pani uprawnienia doradcy podatkowego i jest wpisana na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Jednakże należy zaznaczyć, iż posiadanie ww. uprawnień nie jest warunkiem koniecznym do wpisu na listę kuratora, ani też nie jest niezbędne do wykonywania obowiązków w ramach każdej z ww. kurateli. Co więcej, zakres uprawnień nadany Pani przez Sąd, jako kuratorowi, może nie pokrywać się z czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej, choć zdarza się, że czynności te się pokrywają, w szczególności, gdy kurator reprezentuje osobę prawną w postępowaniach podatkowych. Warto jednak zaznaczyć, że każda osoba fizyczna, o nieposzlakowanej opinii, może być teoretycznie wpisana na listę kuratorów sądowych, przepisy nie wymagają bowiem żadnych uprawnień, ani szczególnego wykształcenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty