Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2010, sygn. ILPP2/443-680/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-680/10-2/AK
Czy w związku z wcześniejszym wykupem jedenastu samochodów osobowych (traktowanych jako handlowy) a następnie z dokonaniem ich niezwłocznej odsprzedaży Spółka jest uprawniona do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu tychże samochodów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2010 r. (data wpływu 12 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od samochodów osobowych wykupionych z leasingu w celu dalszej odsprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od samochodów osobowych wykupionych z leasingu w celu dalszej odsprzedaży.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącym działalność przede wszystkim w sektorze transportowo-logistycznym. Do działalności Spółka wykorzystuje między innymi samochody osobowe oraz ciężarowe będące przedmiotem leasingu operacyjnego. Spółka zamierza dokonać wcześniejszego wykupu od firmy leasingowej jedenastu samochodów osobowych oraz dziesięciu samochodów ciężarowych, traktując je jako towar handlowy. Nie zostaną one wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Po nabyciu Spółka zamierza dokonać niezwłocznej sprzedaży wszystkich samochodów osobom trzecim. Zarejestrowanym przedmiotem działalności Spółki wg klasyfikacji PKD jest między innymi sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek 45.11.Z.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty