22.04.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2010, sygn. IBPP1/443-73/10/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-73/10/BM

w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktur korygujących bez konieczności gromadzenia potwierdzeń odesłanych przez kontrahentów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010r. (data wpływu 25 stycznia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktur korygujących bez konieczności gromadzenia potwierdzeń odesłanych przez kontrahentów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2010r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 14 kwietnia 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktur korygujących bez konieczności gromadzenia potwierdzeń odesłanych przez kontrahentów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży deski podłogowej, listew przypodłogowych, oklein, peletu oraz akcesoriów do montażu i pielęgnacji oferowanych podłóg drewnianych. Dokonuje kilkunastu tysięcy transakcji sprzedaży na terytorium kraju, które dokumentowane są fakturami VAT. W przypadkach m.in. zwrotów towarów, pomyłkach w ilości zafakturowanych towarów w odniesieniu do rzeczywistej ilości sprzedanych towarów, udzielonych rabatów, Spółka wystawia faktury korygujące. Każdorazowo po wystawieniu faktury korygującej oryginał i kopia wysyłane są do odbiorcy w celu uzyskania potwierdzenia jej odbioru. Zdarza się jednak, że Spółka nie otrzymuje potwierdzonej kopii faktury korygującej z przyczyn od niej niezależnych. Nadto dochodzi również do takich sytuacji, w których pomimo prawidłowego wysyłania drogą pocztową faktury korygującej kontrahentowi, przesyłka dociera do kontrahenta z dużym opóźnieniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne