Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.713.2024.2.JM
Uznanie, że faktura wystawiona na osobę fizyczną stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT i prawo do odliczenia podatku VAT z ww. faktury.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że faktura wystawiona na osobę fizyczną, tj. Pana jako nabywcę, na której jako płatnik wskazana jest Pana firma, tj. („…”), stanowi podstawę do odliczenia podatku VAT i prawa do odliczenia podatku VAT z ww. faktury. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 listopada 2024 r. (wpływ 5 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą: („…”), dalej również jako: „Firma”. Wnioskodawca prowadzi swoją działalność w Polsce, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Głównym przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana - kod PKD: 74.90.Z. W najbliższej przyszłości Wnioskodawca planuje rozszerzenie działalności o prowadzenie zajęć ze strzelectwa, tj. strzelania rekreacyjnego oraz sportowego (w tym organizację szkoleń w tym zakresie) oraz organizacje eventów strzeleckich. Decyzja ta jest podyktowana dużym zainteresowaniem tym tematem wśród obecnych klientów Wnioskodawcy, jak również jego szerokim spektrum doświadczeń i szeregu uprawnień jakie sam posiada. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że Wnioskodawca dysponuje pozwoleniami na posiadanie broni kolekcjonerskiej oraz broni sportowej. Dodatkowo posiada kluczowe w tym przypadku uprawnienie prowadzącego strzelanie, zatem jest w pełni kompetentny do realizacji ww. założeń związanych z rozszerzeniem zakresu prowadzonej działalności. W związku z planowymi działaniami, Wnioskodawca będzie ponosił szereg wydatków związanych z realizacją planowanych zajęć ze strzelectwa, chodzi m.in. o zakup broni oraz amunicji. Należy w tym miejscu podkreślić, że zakupy będą dokonywane oraz wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Kluczową kwestią w zakresie nabywania broni i amunicji jest to, że pozwolenie na broń jest wystawione na osobę fizyczną, a nie na podmiot gospodarczy. W konsekwencji, zgodnie z Ustawą o amunicji na fakturze jako nabywca, będzie zawsze wpisana osoba fizyczna posiadająca stosowne zezwolenie, zaś jako Płatnik będzie występowała Firma Wnioskodawcy. Przychody uzyskane z świadczonych usług będą w całości opodatkowane 23% stawką podatku VAT. Faktycznym nabywcą broni i amunicji będzie Firma Wnioskodawcy. Wnioskodawca jako osoba fizyczna będzie rozporządzał zakupioną bronią i amunicją na poczet prowadzonej przez siebie działalności, nabycie broni na swoje dane osobowe tj. imię i nazwisko, jest koniecznie z uwagi na niemożliwość zakupu bezpośrednio na Firmę. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskodawca powziął wątpliwość w zakresie możliwości obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy zakupie broni i amunicji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty