Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2010, sygn. IBPBI/1/415-895/09/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-895/09/ZK
Jak ustalić wartość początkową środka trwałego (domu mieszkalnego)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura 27 października 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego budynku mieszkalnego częściowo wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest nieprawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego budynku mieszkalnego częściowo wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W 2003r. Wnioskodawczyni nabyła prywatnie, jako osoba fizyczna, dom mieszkalny wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów. Dokumentem stwierdzającym nabycie jest akt notarialny zawierający łączną cenę nabycia domu wraz z prawem użytkowania wieczystego.
Nabyty dom mieszkalny był budowany w latach 1989-1991 i w momencie nabycia był w stanie technicznym wskazującym na konieczność kapitalnego remontu oraz modernizacji wszystkich instalacji. W związku z powyższym począwszy od 2003r. aż do dziś w domu prowadzone były prace remontowe i modernizacyjne, m.in. wymieniono wszystkie instalacje (wodną, kanalizacyjną, cieplną, elektryczną, gazową, wentylacyjną), wymieniono i zaizolowano wszystkie podłogi (część była drewniana, część ze względu na brak izolacji była zawilgocona, co powodowało, że w zimie podłoga przemarzała), wykonano tynki wewnętrzne, wymalowano ściany, wymieniono okna, wymieniono glazury i terakoty, wymieniono nawierzchnię garażu, przeprowadzono remont i ocieplenie dachu, wymieniono rynny spustowe, ocieplono dom z zewnątrz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty