Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2010, sygn. IBPBII/1/415-843/09/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-843/09/MCZ
1. Czy z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę zawartej ze spółką pracownik hiszpański osiąga przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce, od których spółka jako płatnik byłaby zobowiązana do obliczenia, pobrania i odprowadzenia na konto urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
2. Jeżeli ww. pracownik osiąga dochody w Polsce, to jak należy ustalić wysokość dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009r. (data wpływu do tut. Biura 03 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu zatrudnienia pracownika będącego obywatelem Hiszpanii :
- w części dotyczącej zwolnienia z podatku dochodowego diety i innych należności za czas podróży służbowych - jest prawidłowe,
- w pozostałej części jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 03 listopada 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu zatrudnienia pracownika będącego obywatelem Hiszpanii.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :
Spółka będąca wnioskodawcą produkuje i sprzedaje części samochodowe (amortyzatory, układy hamulcowe i kierownicze, klimatyzacje, narzędzia diagnostyczne itd.). Spółka prowadzi działalność na terytorium Polski, a swoje produkty sprzedaje także odbiorcom mającym siedziby na terytorium innych państw. W celu lepszej obsługi klientów na rynku hiszpańskim spółka zatrudniła na podstawie umowy o pracę obywatela Hiszpanii, który mieszka w Hiszpanii i jest tamtejszym rezydentem podatkowym w rozumieniu polsko- hiszpańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Strony uzgodniły, że pracownik będzie wykonywać pracę na terytorium Hiszpanii. Umowa wprost przewiduje, że miejscem wykonywania pracy będzie położona w Hiszpanii fabryka jednego z głównych odbiorców spółki. Ponadto spółka i pracownik uzgodnili, że w razie otworzenia w przyszłości biura na terytorium Hiszpanii, będzie on wykonywał pracę z tego biura. Umowa została zawarta zgodnie z odpowiednimi regulacjami prawa hiszpańskiego i podlega temu prawu. Zgodnie z umową o pracę ww. pracownikowi powierzono stanowisko inżyniera ds. wsparcia klienta (ang. Customer Support Engineer). Do obowiązków pracownika należy w szczególności: reprezentowanie spółki wewnątrz fabryki należącej do kluczowego klienta spółki w Hiszpanii, wsparcie w bieżących sprawach na poziomie fabryki oraz dbanie o interesy spółki i aktywne przyczynianie się do osiągania celów jakościowych (związanych z dostawami realizowanymi przez spółkę na rzecz kluczowego klienta w Hiszpanii). Co pewien czas (nie więcej niż kilka razy w roku) pracownik może odbywać podróż służbową do siedziby spółki i przebywać na terytorium Polski kilka dni (kilka - kilkanaście w skali roku). W tym czasie nie wykonuje pracy w zakresie opisanym powyżej (jest ona bowiem nierozerwalnie związana z pobytem i działaniami na terytorium Hiszpanii), lecz bierze udział w spotkaniach z innymi pracownikami spółki. Spotkania te mają na celu omawianie spraw służbowych związanych z zadaniami pracownika, odbywanie szkoleń, integrację z zespołem pracowników. Pracownik hiszpański otrzymuje stałe wynagrodzenie roczne wypłacane w miesięcznych częściach oraz określone dodatki (ubezpieczenie na życie, dodatek na wyżywienie, itp.). Pracownik ten nie otrzymuje odrębnego wynagrodzenia za czas spędzany w Polsce. W przypadku odbywania podróży służbowych pracownik otrzymuje diety i zwrot kosztów poniesionych w podróży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty