Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2010, sygn. IBPBI/2/423-20/10/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-20/10/AK
Jakie kursy walut powinna stosować Spółka, przy obliczaniu różnic kursowych na dzień otrzymania przychodu należnego oraz na dzień zapłaty przez Spółkę kosztów wyrażonych w walucie obcej:
- zapłaty na Subkonto walutowe przez kontrahentów,
- potrącenia wzajemnych wierzytelności z innymi podmiotami Grupy (w tym także możliwe, iż w ramach wielostronnego systemu rozliczeń nettingowych)?(pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3, stan faktyczny)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 października 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 08 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia jakie kursy walut stosować przy obliczaniu różnic kursowych:
- na dzień otrzymania przychodu należnego,
- na dzień zapłaty kosztu
wyrażonych w walucie obcej (pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia jakie kursy walut stosować przy obliczaniu różnic kursowych:
- na dzień otrzymania przychodu należnego,
- na dzień zapłaty kosztu
wyrażonych w walucie obcej (pytania oznaczone we wniosku Nr 2 i 3).
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży spożywczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje wielu rozliczeń pieniężnych, w tym zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych (głównie w euro). Zasadniczo rozliczenia z kontrahentami w walucie polskiej są dokonywane przez Spółkę za pomocą rachunku bankowego prowadzonego w walucie polskiej w Banku. Jeżeli chodzi o rozliczenia w walutach obcych należy wskazać, iż Spółka nie posiada rachunku walutowego w żadnym polskim banku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty