28.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.516.2024.1.MBD

W zakresie ustalenia, czy Spółka powinna rozpoznać przychody (będące dodatnimi różnicami kursowymi) lub koszty (będące ujemnymi różnicami kursowymi) w związku ze zwrotem błędnie przekazanego przez bank na jej rachunek bankowy kapitału, o których mowa odpowiednio w art. 15a ust. 2 pkt 3 lub art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko jest prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 sierpnia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia, czy Spółka powinna rozpoznać przychody (będące dodatnimi różnicami kursowymi) lub koszty (będące ujemnymi różnicami kursowymi) w związku ze zwrotem błędnie przekazanego przez bank na jej rachunek bankowy kapitału, o których mowa odpowiednio w art. 15a ust. 2 pkt 3 lub art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:s

Opis stanu faktycznego

Sp. z o.o. Sp. k. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest (…). Spółka jest właścicielem lub współwłaścicielem (…).

Spółka nabywa instrumenty finansowe w postaci kontraktów terminowych forward. Jest to kontrakt występujący poza giełdą, w którym jedną ze stron jest zazwyczaj bank.

Po realizacji instrumentu bank przekazuje Spółce wygenerowany zysk w drodze przelewu bankowego. Zdarzyła się sytuacja, w której bank, oprócz wygenerowanego zysku, przelał na rachunek bankowy Wnioskodawcy prowadzony w walucie obcej kwotę zainwestowaną (przyjmijmy nazwę: „kapitał”). Spółka, po zorientowaniu się, że doszło do omyłki, kilka dni później zwróciła bankowi środki (kapitał) w walucie obcej. Środki te będą nadal inwestowane na potrzeby nabycia instrumentów finansowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne