Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2010, sygn. ITPB3/423-484b/10/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-484b/10/DK
Czy, w świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i w związku z otrzymanymi, przez Spółkę powołanymi wyżej interpretacjami indywidualnymi, kwota odstępnego płacona przez Spółkę w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy nieruchomości celem realizacji inwestycji na tej nieruchomości, może być rozliczana jako koszt uzyskania przychodów Spółki w czasie, proporcjonalnie do okresu trwania umowy dzierżawy, niezależnie od rachunkowego ujęcia odstępnego w księgach Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2010 r. (data wpływu 9 września 2010 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu podatkowego rozliczenia wydatków na odstępne poniesionych w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu podatkowego rozliczenia wydatków na odstępne poniesionych w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z umowy dzierżawy nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego towarami żywnościowymi i nieżywnościowymi poprzez sieć swoich sklepów działających na terenie Polski. W ramach rozwoju swojej działalności Spółka prowadzi na terytorium kraju poszukiwania dogodnych lokalizacji celem poszerzenia sieci sklepów, za pośrednictwem których prowadzona jest działalność handlowa Spółki. W przypadku znalezienia odpowiadającej potrzebom Spółki nieruchomości pod lokalizację nowego sklepu, w porozumieniu z podmiotem wydzierżawiającym tę nieruchomość Spółka przystępuje do umowy z aktualnym dzierżawcą nieruchomości, na mocy której dzierżawca przenosi na rzecz Spółki wszystkie prawa i obowiązki wynikające z zawartej między nim a wydzierżawiającym umowy dzierżawy (w tym w szczególności prawo do używania i pobierania pożytków z nieruchomości, prawo pierwokupu dzierżawionej nieruchomości) w sytuacji gdy przedmiotem transakcji jest niezabudowany grunt, na którym Spółka docelowo zamierza wybudować budynek handlowo-usługowy (sklep).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty