Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2010, sygn. ITPB1/415-689/10/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-689/10/TK
W jaki sposób w opisanej sytuacji komplementariusz będzie rozliczał się z podatku dochodowego w zakresie otrzymywanego od spółki wynagrodzenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2010 r. (data wpływu 2 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu komplementariusza z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodu komplementariusza z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Zamierza Pan utworzyć spółkę komandytowo-akcyjną o profilu inwestycyjnym (dalej spółka), w której będzie Pan występował w podwójnej roli komplementariusza-akcjonariusza: komplementariusza zgodnie ze statutem spółki oraz akcjonariusza z tytułu posiadania akcji spółki. Pozostałymi akcjonariuszami spółki będą osoby fizyczne. W spółce będzie Pan jedynym komplemetariuszem.
Jedynym obszarem działalności spółki będzie kupno oraz sprzedaż na własny rachunek papierów wartościowych znajdujących się w obrocie zorganizowanym. Znajdzie to odzwierciedlenie w statucie spółki poprzez następujące (lub zbliżone w treści) zapisy:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty