Interpretacja indywidualna z dnia 13.08.2009, sygn. IPPB3/423-409/09-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-409/09-2/MS
CIT - w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego praw do znaków towarowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29.05.2009 r. (data wpływu 01.06.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego praw do znaków towarowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.06. 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego praw do znaków towarowych.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:
Spółka z o.o. (spółka) jest spółką należącą do grupy kapitałowej I. W chwili obecnej grupa kapitałowa I. rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji zakładającej utworzenie podmiotu (spółki celowej) lub podmiotów (spółek celowych), którego (których) zadaniem będzie zarządzanie prawami własności intelektualnej należącymi do I. W związku z planowaną restrukturyzacją grupy kapitałowej spółka rozważa przeniesienie wszelkich praw związanych z posiadanymi przez spółkę znakami towarowymi do spółki osobowej (spółka osobowa). Jednym z podstawowych przedmiotów działalności utworzonej spółki osobowej będzie wykorzystywanie znaków towarowych w działalności gospodarczej poprzez oddawanie znaków towarowych do odpłatnego korzystania na rzecz spółek z grupy I. Powyższy transfer praw majątkowych zostanie najprawdopodobniej przeprowadzony poprzez wniesienie wspomnianych praw do znaków towarowych do spółki osobowej w formie wkładu niepieniężnego. Znaki towarowe będące przedmiotem wkładu stanowią własność spółki. Przedmiotem wkładu niepieniężnego będą znaki towarowe zarejestrowane przez Urząd Patentowy, na które zgodnie z art. 121 ustawy z dnia 30.06.2000 r. prawo własności przemysłowej (j. t. Dz. U. z 2003 r. nr 119 poz. 1117 ze zm. dalej: prawo własności przemysłowej) przysługiwać będą spółce prawa ochronne po przeniesieniu powyższych praw do znaków towarowych do spółki osobowej zostaną one niezwłocznie (w miesiącu wniesienia wkładu do spółki osobowej) wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej w wartości wynikającej z umowy ustanawiającej spółkę osobową (wartość ta nie będzie przekraczała wartości rynkowej wniesionych praw) po przeniesieniu przez spółkę praw do znaków towarowych planowane jest zawarcie (prawdopodobnie na okres dłuższy niż 1 rok) między spółką a spółką osobową umowy licencyjnej na korzystanie przez spółkę ze znaków towarowych za wynagrodzeniem spółka pragnie również zaznaczyć, że pomimo iż obecnie nie jest to planowane nie wyklucza ze w przyszłości spółka osobowa może dokonać odpłatnego zbycia praw do znaków towarowych nabytych w wyniku aportu w przyszłości może również dojść do przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową (dalej spółka kapitałowa) w takim przypadku jeżeli przed przekształceniem spółka osobowa nie dokona odpłatnego zbycia praw do znaków towarowych spółka kapitałowa będzie właścicielem tychże praw a wynagrodzenie z tytułu korzystania ze znaków towarowych (na podstawie umowy licencyjnej wskazanej powyżej) będzie wypłacane przez spółkę na rzecz spółki kapitałowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty