21.12.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2009, sygn. IBPP3/443-960/09/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-960/09/IK

Określenie podstawy opodatkowania transakcji wniesienia aportu do spółki komandytowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu 13 października 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia podstawy opodatkowania transakcji wniesienia aportu do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 4 grudnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie określenia podstawy opodatkowania transakcji wniesienia aportu do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży materiałów budowlanych. Spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu wraz ze znajdującymi się na nim budynkami oraz właścicielem dwóch działek (dalej: Nieruchomości). Prawo użytkowania wieczystego gruntu zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki. Spółka planuje w przyszłości wykorzystać posiadane nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej, inwestując w budowę budynków użyteczności publicznej, np. hotelu. W celu stworzenia przejrzystej struktury, która ułatwi kontrolowanie planowanych inwestycji oraz dysponowanie środkami finansowymi na ich ewentualne prowadzenie lub kontynuowanie, Spółka wniesie posiadane nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). Wartość nieruchomości wnoszonych przez Spółkę w formie aportu do spółki komandytowej zostanie ustalona w umowie spółki w wysokości wartości rynkowej tych nieruchomości, która uwzględniać będzie kwotę należnego podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne