Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2009, sygn. IBPP3/443-75/09/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-75/09/AB
Czy w przypadku likwidacji działalności, Wnioskodawca powinien ująć środek trwały w remanencie likwidacyjnym.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2009r. (data wpływu 30 stycznia 2009r.), uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2009r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ujęcia budynku w remanencie likwidacyjnym w związku z likwidacją działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie ujęcia budynku w remanencie likwidacyjnym w związku z likwidacją działalności gospodarczej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2009r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka istnieje do 1998r., jest prężną działającą firmą na rynku polskim i zagranicznym. Wspólnicy posiadają po 50% udziałów. Firma sprzedaje usługi reklamowe, także do krajów Unii Europejskiej, zakupuje głosy lektorskie z krajów Unii Europejskiej. Jeden ze wspólników jest chory, istnieje duże ryzyko jego śmierci. Wspólnicy nie chcą nikogo wprowadzić do firmy, więc z chwilą śmierci jednego z udziałowców firma ulega likwidacji.
Wg art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług przy rozwiązaniu Spółki Cywilnej opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Firma posiada na własność budynek z gruntem, zakupiony przez firmę aktem notarialnym od osoby fizycznej w 2007r. za kwotę 400 tys. zł czyli bez podatku VAT. Na wartość początkową środka trwałego składa się faktura VAT od notariusza, faktura VAT od pośrednika. Podatek naliczony wynikający z ww. faktur został odliczony. Budynek został wprowadzony do ewidencji jako środek trwały firmy w styczniu 2008r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty