07.05.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2009, sygn. ITPP1/443-140b/09/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-140b/09/AJ

Brak obowiązku w zakresie korekty podatku naliczonego związku ze sprzedażą realizowanej inwestycji.


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2009 r. (data wpływu 19 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lokalu wraz z udziałem we współwłasności garażu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lokalu wraz z udziałem we współwłasności garażu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zamierza Pani nabyć lokal w hotelu usytuowanym w strefie ochronnej A uzdrowiska, w której zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych zabrania się lokalizacji budownictwa wielorodzinnego i jednorodzinnego. Lokal znajduje się w budynku sanatoryjno-hotelowym i będzie przeznaczony na wynajem. Ponadto zostanie nabyty udział we współwłasności lokalu stanowiącego garaż podziemny w tym budynku. W dniu 5 lutego 2009 r. została zawarta umowa przedwstępna, na mocy której zobowiązała się Pani do zapłacenia 20% wartości lokalu apartamentowego i udziału we współwłasności lokalu stanowiącego garaż podziemny. Kwotę tą wpłaciła Pani wraz z należnym podatkiem od towarów usług. Razem z mężem ma Pani wspólność majątkową, a więc zarówno nabywany lokal apartamentowy, jak i udział we współwłasności lokalu stanowiącego garaż podziemny będą wchodzić do wspólnego majątku. Wszystkie płatności dokonywane są z majątku wspólnego. Lokal wraz z miejscem w garażu zamierza Pani od 1 kwietnia 2009 r. wynajmować. Najemcą ma być wyłącznie Pani, choć nieruchomość będzie wspólna. Przeniesienie własności lokalu, jak i udział we współwłasności lokalu stanowiącego garaż podziemny ma nastąpić 16 marca 2009 r. Chce Pani zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług i zgłosić najem do urzędu skarbowego, stając się podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgłoszenie VAT-R zamierza Pani złożyć w dniu nabycia lokalu wraz z ww. udziałem. Lokal i ww. udział nabywane są od dewelopera. Nie prowadzi Pani (ani Pani mąż) żadnej działalności gospodarczej. Planowany wynajem również nie będzie dokonywany w ramach działalności gospodarczej. Wartość z wynajmu przekroczy kwotę 50.000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne