Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2008, sygn. IP-PP2-443-1033/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-1033/08-2/SAP
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.06.2008 r. (data wpływu 30.06.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazywania towarów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazywania towarów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka zajmuje się m.in. pośrednictwem w zawieraniu umów na świadczenie usług telekomunikacyjnych. W oparciu o ramową umowę poszukuje odbiorców i zawiera z nimi umowy w imieniu operatora telefonicznego. Z tego tytułu, od Operatora, otrzymuje stosowne wynagrodzenie, od którego nalicza podatek od towarów i usług (sprzedaż opodatkowana). W ostatnim czasie Operator postanowił przeprowadzić akcję promocyjną polegającą na tym, że klienci którzy posiadają analogowe lub cyfrowe linie telefoniczne w T SA oraz podpiszą umowę abonencką na świadczenie usług na co najmniej jedną linię telefoniczną otrzymają jedno urządzenie NAVISO służące do nawigacji samochodowej. Pomimo tego, że zasady promocji zostały opracowane przez Operatora, przedmiotowe urządzenia są nabywane przez Spółkę na jej koszt i jej rachunek, a następnie przekazywane klientom spełniającym warunki określone w regulaminie. Wydatki na zakup tych urządzeń nie są Spółce w jakikolwiek sposób odrębnie refundowane czy zwracane przez Operatora. Przyjmuje się, że pośrednio zawierają się w wynagrodzeniu płaconym przez Operatora za świadczone usługi pośrednictwa. Dla sprawy istotnym jest, że Spółka nabywając urządzenia uznaje je za koszt uzyskania przychodu, a podatek VAT zapłacony przy ich nabyciu stanowi dla niej podatek naliczony podlegający potrąceniu od podatku należnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty