Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2008, sygn. IPPB1/415-322/07-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-322/07-2/AG
Czy prawidłowy jest przyjęty przez wnioskodawcę sposób dokumentowania i rozliczania kosztów uzyskania przychodów firmy w świetle obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i od majątku oraz Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
Na podstawie art.14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2007 r. (data wpływu 24.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Firma X świadczy usługi w zakresie instalacji sanitarnych i centralnego ogrzewania. Działalność gospodarcza jest wykonywana w Polsce (około 5% przychodów) oraz w Niemczech (około 95% przychodów) w formie zarejestrowanego (numer podatkowy XXX), niesamodzielnego oddziału (zakładu) firmy polskiej. Oddział ten podlega więc niemieckim regulacjom podatkowym. Usługi w obydwu państwach są świadczone przy wykorzystaniu zatrudnionego personelu, na podstawie umowy o pracę, zawieranej w Polsce według polskiego Kodeksu Pracy. Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech mają wypłacane wynagrodzenie w Niemczech w EURO, zgodnie z niemieckim układem taryfowym. W Polsce prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami Podatkowa księga przychodów i rozchodów. Przy wyliczaniu zaliczki w ciągu roku podatkowego, a w zeznaniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu odliczane są wszystkie koszty związane z wykonaniem usług instalacyjnych i centralnego ogrzewania w Polsce oraz koszty, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie, udokumentowane wystawionymi w Polsce dowodami księgowymi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty