Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2007, sygn. 1435/FB!/423-17/07/EF, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, sygn. 1435/FB!/423-17/07/EF
Czy spółka, dokonując płatności na rzecz zagranicznych osób prawnych z tytułu zakupu licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego jest zobowiązana pobierać jako płatnik, zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych?
Pismem z dnia 06.03.2007r. Spółka zwróciła się z prośbą o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku uiszczania płatności na rzecz zagranicznych osób prawnych z tytułu zakupu licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika: Spółka pośredniczy w sprzedaży licencji na korzystanie z oprogramowania komputerowego. Podmioty krajowe składają zamówienia, które Spółka przesyła do zagranicznych dostawców. Licencje są kupowane w celu ich dalszej odsprzedaży podmiotom krajowym od zagranicznych osób prawnych nie posiadających w Polsce siedziby ani zarządu. Zagraniczni kontrahenci za sprzedane licencje wystawiają faktury dla Spółki, natomiast Spółka wystawia faktury polskim odbiorcom licencji. Polscy odbiorcy licencji uzyskują kod oprogramowania np. na nośnikach fizycznych, w szczególności dostarczanych przez Spółkę lub przez pobranie go ze strony producenta lub innego podmiotu i bezpośrednie wgranie na twardy dysk użytkownika, niekiedy także poprzez przekazanie użytkownikowi klucza umożliwiającego używanie oprogramowania.Umowy licencyjne są zawierane bezpośrednio między zagranicznymi osobami prawnymi a podmiotami polskimi użytkownikami oprogramowania. Spółka w trakcie transakcji nie nabywa ani nie udziela żadnych praw autorskich do oprogramowania będącego przedmiotem transakcji. Umowa licencyjna określa prawa i obowiązki użytkownika programu w stosunku do zagranicznego właściciela praw autorskich i pozwala użytkownikowi tylko na standardowe korzystanie z oprogramowania, polegające na używaniu na sprzęcie komputerowym użytkownika. Również Spółka nie ma prawa do modyfikowania, poprawiania, kopiowania i rozpowszechniania ani dokonywania innych podobnych czynności dotyczących oprogramowania, nie ma też prawa do standardowego korzystania z oprogramowania będącego przedmiotem wyżej wymienionych transakcji,ponieważ nie nabywa ani autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, ani licencji na korzystanie w jakiejkolwiek formie z tego oprogramowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty