29.06.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2006, sygn. RO-XV/423/PDOP-305/339/JS/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO-XV/423/PDOP-305/339/JS/06

Czy zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali we Wspólnocie na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), są przychodami o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), a koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali, są kosztami uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 i następnych ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Pytanie podatnika

Na mocy art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali Wspólnotę Mieszkaniową stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład nieruchomości przy ul. ... Wspólnota Mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, a co za tym idzie, nie posiada własnego majątku. Zarządza ona jedynie majątkiem swoich członków w takim zakresie, w jakim wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej Wspólnoty Mieszkaniowej, na podstawie ustawy o własności lokali (pogląd taki jest prezentowany m.in. w: Roman Dziczek, Własność lokali. Komentarz, wzory pozwów i wniosków sądowych, Warszawa 2004 r. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, komentarz do art.6, wydanie II oraz Alfred Gola, komentarz do art. 6 ustawy o własności lokali w: Nieruchomości, Warszawa 1999 - 2004, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis). Środki pieniężne wpłacane przez właścicieli lokali we Wspólnocie Mieszkaniowej nie stają się w żadnej chwili własnością Wspólnoty. Członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej na mocy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali dokonują wpłat zaliczek na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w takiej wysokości, jaka wynika z planowanych kosztów i ich udziału w nieruchomości. Wypełniają w ten sposób określony w art.12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 tej ustawy obowiązek partycypacji w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz utrzymania własnych lokali. Na mocy art. 17 ustawy o własności lokali Wspólnota Mieszkaniowa opłaca wydatki niezbędne do utrzymania nieruchomości wspólnej i lokali indywidualnych w takim zakresie, w jakim zbiorczo, dla wszystkich właścicieli lokali zakupowane są woda i energia cieplna. Po zakończeniu roku kalendarzowego Wspólnota Mieszkaniowa przedkłada właścicielom lokali rozliczenie z zebranych środków i poniesionych wydatków polegające na wyliczeniu, w jakiej części wydatków Wspólnoty partycypuje każdy z jej członków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne