Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2005, sygn. ZD/406-167/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-167/CIT/05
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych w stosunku do należności, przysługujących Spółce wobec korzystającego, stanowiących - zdaniem Wnioskującego - odszkodowanie z tytułu rozwiązania umów leasingu, bądź naruszenia postanowień ogólnych warunków umowy leasingu?
W dniu 16.08.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka zawiera umowy leasingu operacyjnego i finansującego jako finansujący. Umowy te spełniają warunki, określone w art. 17b oraz odpowiednio w art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z postanowieniami ogólnych warunków umowy leasingu (dalej jako: OWUL), Spółka może wypowiedzieć umowy leasingu ze skutkiem natychmiastowym, w sytuacjach ściśle określonych w OWUL.
W przypadku wypowiedzenia przez Spółkę umowy leasingu przed upływem okresu, na jaki została zawarta, ze wskazanych w OWUL powodów, Spółce przysługuje roszczenie o zapłatę kwoty wartości umowy tytułem kary umownej (w razie naruszenia postanowień, dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu bądź informowania o wadach przedmiotu, przy czym nie narusza to prawa dochodzenia roszczeń odszkodowawczych na zasadach ogólnych) oraz tytułem odszkodowania w pozostałych wypadkach. Dodatkowo Spółka ma prawo żądania kwoty wartości umowy tytułem kary umownej w związku z naruszeniem postanowień OWUL, dotyczących używania przedmiotu leasingu oraz zwrotu przedmiotu leasingu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty