Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. BI/005/0087/04, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. BI/005/0087/04
1. Czy w przedstawionej sytuacji powstanie u wspólników spółki jawnej przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o. o. ? Jeżeli tak to w jakiej dacie przychód ten powstanie ?2. Czy kosztem nabycia wkładów do spółki osobowej jest suma wartości wkładów pieniężnych, rzeczowych wniesionych do spółki przez jej wspólników ustalona w umowie spółki powiększona o niewypłacony pozostawiony w spółce zysk za lata poprzednie ?3. Czy w przedstawionym stanie faktycznym ma zastosowanie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. i czy istnieje obowiązek zawiadomienia organu podatkowego o likwidacji działalności gospodarczej i ustalenia dochodu na dzień likwidacji ?4. Czy przejęcie zobowiązań spółki jawnej przez spółkę z o. o. stanowi przychód do opodatkowania u wspólników spółki jawnej w świetle art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?5. W jakim terminie spółka z o. o., do której zostanie wniesiony aport w postaci przedsiębiorstwa ma rozpocząć amortyzację składników majątkowych w świetle art. 16 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?
Stan faktyczny:
Wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o zakończeniu działalności spółki z dniem 31 grudnia 2003 r. Zakończenie działalności spółki będzie składało się z kilku etapów. W pierwszym etapie przedsiębiorstwo spółki jawnej wraz z jej zobowiązaniami zostanie wniesione aportem do istniejącej spółki z o. o., przy czym spółka jawna zamierza pozostawić w kasie spółki odpowiednie środki pieniężne związane z prowadzeniem i zakończeniem likwidacji. Majątek spółki jawnej pozostały po wniesieniu aportu będą stanowiły udziały w spółce z o. o. Następnie w drugim etapie w ramach podziału majątku spółki jawnej mają zostać przydzielone wspólnikom tej spółki udziały w spółce z o. o. proporcjonalnie do posiadanych w spółce jawnej udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty