Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.402.2024.1.GG
Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych, wyodrębnionych organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT i tym samym określenie, czy jego wartość podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 14 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczący potwierdzenia, czy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych jest wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, by mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT i tym samym jego wartość podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 sierpnia 2024 r. (data wpływu 22 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowanym będącym stroną postępowania oraz zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (dalej: „zwane Zainteresowanymi”) są osoby fizyczne będące wspólnikami spółki jawnej (dalej: „Spółki jawnej”) prowadzącej działalność w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami (PKD….).
Zainteresowani w ramach reorganizacji prowadzonej przez siebie działalności, zamierzają przenieść wyodrębniony w ramach Spółki jawnej zespół składników majątku do nowo zawiązanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółki z o.o.”), w której będą udziałowcami. Powyższa decyzja została podyktowana koniecznością rozdzielenia działalności związanej z wynajmem i zarządzaniem nieruchomości ściśle ze sobą powiązanych pod względem lokalizacyjnym wchodzących w skład aportu, od działalności związanej z wynajmem pozostałych środków trwałych Spółki jawnej, w związku z czym planowane działania nastąpią z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty