27.10.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.10.2004, sygn. DD/415/19/04, Urząd Skarbowy w Chełmie, sygn. DD/415/19/04

Czy przychód z działalności biegłego sądowego winien być ujmowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też w zeznaniu rocznym i czy jest podstawą do naliczenia podatku należnego od towarów i usług.

Pytanie podatnika

Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, iż prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie rzeczoznawcy majątkowego opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkiem od towarów i usług. Świadczy Pan również usługi jako biegły w postępowaniu sądowym powoływany przez Sąd Rejonowy w Chełmie. Wynagrodzenie biegłego dokumentowane jest wystawioną fakturą, zaś przychód zostaje zaewidencjonowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów z dniem wystawienia faktury. Pytanie brzmi: 1.Czy przychód z działalności biegłego sądowego winien być ujmowany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też w zeznaniu rocznym, 2.Kiedy powstaje przychód: z dniem otrzymania zapłaty czy też z dniem wystawienia faktury, 3.Czy przychód z działalności biegłego sądowego jest podstawą do naliczenia podatku należnego od towarów i usług. W odpowiedzi na złożone zapytanie w sprawie udzielenia informacji odnośnie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że w świetle przedstawionego stanu faktycznego nie podziela Pana stanowiska w niniejszej sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne