30.06.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.06.2004, sygn. ZP/443-25/04, Urząd Skarbowy w Kępnie, sygn. ZP/443-25/04

Biuro podróży pyta o sposób rejestrowania sprzedaży biletu komunikacji autokarowej za pomocą kasy fiskalnej, oraz o to czy ma obowiązek wystawienia Faktury VAT Marża na kwotę zaliczki, w związku z organizowaniem imprezy turystycznej?

Pytanie podatnika

Zgodnie z § 5 ust.5 znowelizowanego rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) "podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników". Natomiast zgodnie z art.119 ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) podatnik świadczący usługi turystyczne opodatkowane systemem "marży" w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku - dotyczy to także wystawionych paragonów fiskalnych. Kasy rejestrujące, które dostały pozytywną decyzję ministra finansów, dopuszczającą je do obrotu, w chwili obecnej nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży usług opodatkowanych tylko od marży. W urządzeniach fiskalnych oznaczone są literowo stałe pozycje: PTU-A (22%), PTU-B (7%), PTU-C (0%), PTU-D (3%) i PTU-zw (sprzedaż zwolniona od podatku), oraz wolne litery E-G. Dlatego w celu przyporządkowania wartości sprzedaży usług turystycznych w systemie marży należy wykorzystać kolejną wolną literę, przyjmując w tym przypadku stawkę podatku np. 0%. W celu ustalenia podstawy opodatkowania (marży) i kwoty podatku należnego należy prowadzić odpowiednią ewidencję, w której znajdzie się:. podstawa opodatkowania (bez względu na to, czy to są krajowe, czy zagraniczne usługi biur podróży) jako marża pobierana przez biuro, obliczana jako różnica między kwotą należną z tytułu świadczonych usług a ceną nabycia przez biuro podróży towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie). wyliczony zgodnie z obowiązującą stawką na daną usługę podatek. Nabijając na kasę wartość świadczonych usług turystycznych, trzeba pamiętać o wyodrębnieniu usług turystycznych obcych, opodatkowanych od marży (opisanych powyżej), od tych świadczonych przez podatnika (usługi własne, o których mowa w art.119 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług) które są opodatkowane od całości. Do tych ostatnich trzeba przyporządkować właściwą stawkę podatku VAT zgodnie z przepisami i wykazać ją na paragonie. W ten sposób w kasie wykazana zostaje cała wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników - co jest zgodne z § 5 ust.5 rozporządzenia MF w sprawie kas rejestrujących.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne